Může se stát, že vaše domácí spotřebiče jsou již zastaralé a nehospodárné, takže žerou více elektřiny, než by vám bylo příjemné. Máte přehled o tom, které přístroje to u vás doma mohou být?
Při výběru nového spotřebiče se orientujte podle energetického štítku
Výrobci se snaží o čím dál lepší technologii při výrobě svých spotřebičů a myslí přitom také na jejich úspornost. Plánujete koupi nového pomocníka do domácnosti? Hodně o něm v tomto ohledu prozradí energetický štítek. Nejúspornější spotřebiče jsou takové, které mají zelené označení s písmenem A. Před několika lety se k písmenu přidávala ještě znaménka plus. To už dnes ale neplatí a pro lepší orientaci najdete na štítcích pouze písmena.
Pozor na klimatizaci, ke svému provozu potřebuje hodně elektřiny
Mezi největší žrouty energie patří klimatizace. To vás asi nepřekvapí. Vychlazení horkého interiéru během léta nebo vyhřátí místnosti během zimy vás může stát hodně peněz. Samozřejmě vždy záleží na konkrétním přístroji. Zatímco moderní klimatizace může za hodinu provozu spotřebovat asi 1 kWh elektrické energie, starší zařízení jí spotřebuje i 1,5 kWh. Při denním používání vám tak klimatizace může navýšit účet za elektrickou energii i o několik tisíc korun.
Místnost nevětrejte, ať v ní efektivně dosáhnete požadované teploty
Klimatizaci proto používejte pouze občas a především správně. Po jejím zapnutí nevětrejte a zavřete dveře, abyste v místnosti rychle dosáhli požadované teploty. Na zařízení nastavte správnou teplotu. Ta by v létě měla být maximálně o 7 stupňů nižší, než je teplota venku. Velkým teplotním šokem byste si akorát zadělali na nachlazení. Nezapomeňte také na to, že klimatizace vzduch v místnosti vysušuje.
Nedávejte do lednice horká jídla, musí pak chladit o to víc
Velkým žroutem energie může být také stará lednice. Pokud máte doma 15 let starý model, je velká pravděpodobnost, že vám tento spotřebič zbytečně zvyšuje účet za elektřinu. Lednici byste neměli mít obstavenou nábytkem, nedávejte do ní čerstvě uvařené a horké jídlo (lednice pak musí zvyšovat výkon, aby udržela chlad) a nastavte správnou teplotu – ta by měla být mezi5–7 °C. Nižší teploty mohou způsobit tvorbu námrazy a zvyšování výkonu spotřebiče.
Pokud si nejste jisti, jaký příkon má konkrétní spotřebič ve vaší domácnosti a co je potenciální hrozbou pro váš účet za elektřinu, pořiďte si speciální měřič. Díky němu změříte aktuální spotřebu, spotřebu za 24 hodin nebo za jeden cyklus (např. u pračky). Snáz tak získáte představu o tom, jak a kde snížit výdaje za elektrickou energii a tím ušetřit.
Zdroj obrázků: arturnichiporenko / Shutterstock.com, Pixabay.com