Udržovat se v dobré kondici, znamená být neustále aktivní. Jenomže, jak to udělat? Přinášíme vám návod, který vám pomůže dosáhnout požadovaných výsledků. Skvělé na něm je to, že je dlouhodobě udržitelný, takže můžete získané výsledky v klidu a v pohodě pořád zlepšovat. A to nejlepší nakonec – je úplně zdarma!
Současný životní styl, sedavé zaměstnání a moderní technologie nás nutí trávit stále více času vsedě. To má za následek problémy se zády, špatnou fyzickou kondici a nadváhu. Nadváhu lze řešit úpravou jídelníčku, což bude do jisté míry fungovat, ale nevyřeší to všechny vaše problémy. Vědci i experti na zdravý životní styl se shodují, že pokud chcete zlepšit svůj zdravotní stav a zhubnout, je třeba se pravidelně hýbat.
Najděte svou ideální míru pohybu
Ideální je být aktivní nejméně 30 minut, pět dní v týdnu. Kromě skvělého pocitu, dobré nálady a vytvarované postavy vám přinese pravidelné cvičení i mnoho zdravotních benefitů. Zlepší se hustota vašich kostí, zvýší se svalový tonus, posílíte kardiovaskulární systém a budete mít i více energie.
Pro začátek je 30 minut cvičení doma akorát. Nicméně pro dosažení lepších výsledků a vylepšení sportovního výkonu, musíte věnovat cvičení delší dobu. Protáhněte si cvičení na 60–90 minut a střídejte různé stupně intenzity (posilování s kardio cvičením), které budou odpovídat vaší kondici a cílům, kterých chcete dosáhnout.
Neošklivte si cvičení
Důvodem, proč se tolik lidí snaží vyhnout cvičení, je to, že se s ním mají spojeno spoustu negativních věcí, jako jsou nevolnost, pocení, námaha a bolest svalů. Bohužel tyto negativní věci ke cvičení patří, ale pokud budete postupovat pomalu a budete si zátěž zvyšovat postupně, dostaví se výsledky, negativa začnou ustupovat a začnou převažovat pozitiva.
Začněte zvolna
Příliš rychlý začátek může vést k bolesti svalů a někdy až ke svalové horečce. Buďte tedy ke svému tělu laskaví a zvyšujte intenzitu tréninku postupně.
Pokud to přece jen přeženete a začnou vás po tréninku bolet svaly, naplánujte si několik dní lehčího cvičení doma, chůze a protahování, aby se svaly zregenerovaly. Při dalším cvičení si zase můžete dát do těla, ale pozor na to, abyste mohli další den chodit.
Bolestem po cvičení můžete také předejít pomocí potravinových doplňků, které vám pomohou doplňovat potřebné minerály a další látky během cvičení i po něm. Kromě toho, že pomohou regenerovat svaly, dodají vám potřebnou energii a skvěle chutnají, někdy vám pomohou i s hubnutím. To ovšem záleží na jejich složení.
Berte cvičení jako zábavu
Vyberte si aktivitu, která vás bude bavit, protože se vám k ní bude pak lépe vracet. Někomu vyhovují řízené lekce v tělocvičně a někdo dá spíše přednost cvičení doma. Když se rozhodnete pro druhou možnost, sestavte si plán cvičení a vyberte si cviky na břicho, stehna, zadek i ruce. Pokuste se nezaměřovat se pouze na jednu partii.
Zvolte si také obtížnost úměrnou své kondici, v opačném případě budete hodně vyčerpaní a nebude se vám příště do cvičení chtít.
To platí i pro případ, kdy z nějakého důvodu přestanete na nějakou dobu cvičit. Musíte pak začít znovu od začátku, ztratíte totiž část kondice a také svalový tonus. Dostat se do bodu, kde jste skončili, však bude trvat kratší dobu než poprvé. Lidské tělo má totiž úžasnou svalovou paměť.
Několik jednoduchých tipů, jak zlepšit fyzickou kondici a zhubnout:
Každý den si dejte krátkou sérii protahovacích cviků na protažení svalů a kloubů v celém jejich rozsahu.
Místo ježdění výtahem choďte po schodech, parkujte na nejvzdálenějším místě od vchodu, vystupte o jednu zastávku dřív, než je třeba, zahradničte, tancujte a hrajte si s dětmi. Zkrátka zařaďte do svého denního režimu více přirozeného pohybu.
Přidejte si do denního programu pravidelné procházky. Pomalu prodlužujte čas, až dosáhnete 30 minut. Následně zvyšujte náročnost zrychlováním, chůzí do kopce a postupně se dostaňte až jogging nebo běhu.
Cvičte s vlastní vahou, ideální jsou jednoduché dřepy, výpady nebo kliky. Později si přidávejte váhu pomocí činek nebo používat expander či jiné pomůcky.
Pamatujte si, že nejdůležitější je poslouchat své tělo. Cvičte tak, abyste cítili, že jste pro sebe něco udělali, ale neriskujte, že se zraníte nebo že budete mít další den bolavé svaly.