Bez slunečních paprsků by na naší planetě nemohl existovat život. Jejich blahodárné účinky na lidský organismus jsou nepopiratelné, ale zároveň je třeba přijmout fakt, že přemíra záření pokožce škodí, a je ji proto nezbytné chránit. Jaké konkrétní benefity přináší a jak si zajistit efektivní ochranu?
Lepší nálada a psychická pohoda
Pocit hřejivých paprsků na tváři je většině lidí příjemný. Sluneční záření stimuluje produkci serotoninu, známého jako "hormon štěstí". Vyšší hladina tohoto hormonu má pozitivní dopad na nervový systém a navozuje radost, zlepšuje náladu a pomáhá při boji s depresí. Takže když si každý den dopřejete alespoň pár minut na sluníčku, téměř jistě pocítíte příval nové energie.
Podpora tvorby vitamínu D
Sluneční záření je klíčové pro tvorbu vitamínu D, který si lidské tělo syntetizuje po cca 20-30 minutách. Tento vitamín je důležitý pro zdraví kostí a správné fungování imunitního systému. A za poměrně krátkou chvíli lze získat více než stonásobnou doporučenou denní dávku – tak proč zbytečně utrácet za doplňky stravy?
Kvalitnější spánek
Alfou a omegou správné regenerace organismu je kvalitní spánek. A právě sluneční záření hraje v regulaci spánkového cyklu významnou roli. Expozice slunečnímu světlu pomáhá nastavit biologické hodiny a podporuje přirozený spánek. Dopřejete-li si pravidelný kontakt s přirozeným světlem, harmonizujete své vnitřní hodiny a po probuzení se budete cítit mnohem lépe.
Jak se chránit před negativními účinky?
Všeho moc škodí a platí to i o slunečním záření. Své o tom vědí především lidé, které trápí alergie na slunce – ti musí svou pokožku chránit kvalitním ochranným krémem s optimálním poměrem UVA a UVB faktoru. Dobrou volbou je například Photoderm MINERAL Fluid SPF50+ od Biodermy.
Pokud máte pocit, že na sluneční paprsky reagujete příliš citlivě, raději se vždy vyhněte přímému záření mezi 11 až 15 hodinou, i když jste se namazali opalovacím krémem.
Na přemíru slunečních paprsků by si však měl dát pozor každý člověk, a to bez ohledu na svůj fototyp. V době nejintenzivnějšího záření si proto nezapomeňte pravidelně aplikovat krém na všechny exponované části těla. Na rty používejte balzám s patřičnou SPF ochranou, nezapomeňte na pokrývku hlavy a oči chraňte slunečními brýlemi s UV filtrem.
Velkým pomocníkem je také vhodně zvolené oblečení. Zatímco běžné tkaniny naprostou většinu záření propouští, látky s UV ochranou blokují až 98 %.
A pozor, ochrana před slunečními paprsky je na místě také ve stínu. Důvodem je fakt, že se odráží od povrchů. Pro jistotu proto mějte opalovák po ruce, přestože plánujete pobývat v zastřešeném plážovém baru.
Zdroj foto: Bioderma-cz.com