Současní a uznávaní matematici investují do umění, kde je narozdíl od jiných investičních produktů, minimální riziko.
Např. profesor Ladislav Janiga, profesí matematik, si to umí pěkně spočítat. Patří k největším expertům na investice do umění. Sám se jimi řídí, podařilo se mu mnohonásobně zhodnotit dílo jednoho současného autora. Říká: “ Zapomeňte na klasiky, kupujte současné české umění ”.
Je investice do umění výhodná? Proč bych tomu měl věřit?
Na rozdíl od finančních produktů, jejichž hodnota není stabilní a dost často i klesá může klesnout na nulu a v případě derivátů padá i do záporných čísel, jsou obrazy nebo sochy hmatatelné a jejich cena nepodléhá takovým výkyvům jako finanční produkty, které jsou v lepším případě potištěné bankovky v horším jen čísla v databázích. Umělecká díla, jako třeba obrazy, naopak mohou každý den přinášet majiteli inspiraci dobrou náladu, pozitivní energii, klid a nebo jen definovat rámec vlastního prostoru, kde je majitel doma.
A jak jsou na tom akcie v porovnání s uměním?
Akcie jsou jen fiktivní, často nadhodnocená čísla, která periodicky splasknou. A když už se přece jen dočkáte výnosu, ten se zdaní,.....
Co hledat v obrazech - investiční hodnotu, energii, nebo příběh?
Současným trendem je nakupovat takové investice, které vám zároveň dělají radost a nemusí čekat na zhodnocení.
Z investičního hlediska to je tak, že děláte-li svým nákupům přiměřenou reklamu, nebo ji už za vás někdo udělal, pak cena stoupá..Pokud své porfolio (například ve formě uměleckých sbírek) zvětšujete, stoupá i hodnota jednotlivých složek (obrazů, soch, atd..), které poté můžete velmi dobře zhodnotit, obzvlášť sbíráte-li jednoho současného autora.
Doporučení odborníků
Nekupovat příliš staré nebo kulturně vzdálené věci a soustředit se na naše soudobé umění. Riziko koupě padělku je minimální.
Vždy u umění dát na první dojem. Osloví-li kupujícího dílo, třeba vyzařovanou náladou, pak kupovat hned bez váhání. Asi jakou lásky na první pohled.
Soustředit se na kvalitu a na emoci, která z díla vyzařuje a nekupovat příliš laciné věci.
Nekupovat obrazy špatně adjustované, v mizerných či nekvalitních rámech nebo dlouhodobě visící v ošklivém prostředí. Obrazy nasáknou negativní energii z okolí.
Kupovat obrazy v cenovém rozpětí 50–500 tisíc a nákupy časem vytříbit a počet stabilizovat na snesitelné úrovni.
Nechat si díla delší dobu, spíše roky než měsíce.
Doporučujeme vybírat v prověřených českých galeriích, jako je třeba pražská De Furria, prezentující současné umění a dává prostor nadějným mladým umělcům, kterým pomáhá v jejich rozvoji a soustředí se na umění z pohledu investice.