Závěr školního roku není náročný jen pro žáky základních a středních škol, ale i pro vysokoškoláky. Ty čekají nejen zkoušky, ale často také psaní bakalářské nebo diplomové práce. Jak na to, abyste to zvládli v klidu, bez nervů a úspěšně?
Volba tématu
Klíčová je volba dobrého a vhodného tématu. Je nejlepší zvolit si téma, které vás zajímá, protože tak vás práce bude bavit a půjde vám lépe a rychleji. Téma je nutné probrat se zvoleným vedoucím práce a dohodnout se s ním, jaká jsou očekávání a cíle práce. Je nezbytné vše dodržet, aby vaše práce měla smysl a mohla být kladně hodnocena.
Co vám práci usnadní
Vyplatí se umět dobře ovládat textový editor. Ten totiž dokáže spoustu věcí, které vám výrazně ulehčí práci. Například vytvoří automatický seznam literatury nebo vytvoří poznámky pod čarou. Také vám očísluje stránky či vygeneruje obsah, což vám ušetří spoustu času a trápení.
Nezapomínejte si svou práci průběžně ukládat, abyste nepřišli o cenné informace a o hodiny své tvrdé práce. V každém případě zálohujte a soubor si nahrajte na externí disk, flashku nebo do nějakého cloudového úložiště.
Vyzkoušejte chytré techniky
Pokud vás diplomová práce děsí a nevíte, kde začít nebo se nemůžete k ničemu přemluvit, zkuste třeba osvědčenou techniku Pomodoro – pracujte jen 25 minut v kuse, pak si udělejte přestávku. Nejdůležitější je prostě začít a pak už se budete prací postupně nějak prokousávat. I proto pamatujte na dostatečnou časovou rezervu, která zabrání stresu na poslední chvíli.
Konzultujte
V každém případě zůstaňte v kontaktu se svým vedoucím a vše s ním konzultujte. Posílejte mu svou práci průběžně na kontrolu, abyste měli čas vše upravit. Zejména pokud se jedná o práci většího rozsahu, jako je rigorózní práce, je nutné vyhradit si dost času na závěrečnou úpravu. Text je dlouhý a jen jeho samotné přečtení vám může zabrat několik hodin.
Zdroj obrázku: Africa Studio / Shutterstock.com