Doporučujeme

V kinech od listopadu:


JAMES BOND - 007

NENÍ ČAS ZEMŘÍT

image_14412

Mluvte jako profesionální fotograf!

Rozhodli jste se začít fotit? Skvěle! A vyznáte se ve všech pojmech, které se kolem focení a fotoaparátů točí? Nebojte se, máme pro vás tahák, který vám pomůže alespoň s těmi základními. Hlubší znalosti získáte postupně u svých lektorů nebo kolegů v kurzu.

Clona

Clona je optické zařízení uvnitř fotoaparátu. Jejím úkolem je regulace množství světla, které prochází objektivem. Ve spojení s expozičním časem a nastavením citlivosti ISO má clona přímý vliv na světelnost výsledné fotky a zároveň má na svědomí hloubku snímku. Představte si ji jako kruhový otvor v objektivu, který můžete přivírat nebo otevírat. Funguje podobně, jako když otevíráte a zavíráte oči.

Čočka

Čočky jsou v podstatě sklíčka v objektivu. Čím kvalitnější je objektiv, tím více čoček v něm najdete. Důležitou vlastností čočky je propustnost světelného záření, a to běžného i ultrafialového a infračerveného, která jsou lidskému oku neviditelná. Nejčastěji se při výrobě fotoaparátů používají skleněné čočky, ale v posledních letech je někdy nahrazují i plastové.

Kompozice

Kompozice znamená rozmístění jednotlivých prvků na fotografii. Nejčastějšími kompozičními prvky jsou linie, tvary, světla a stíny, barva, textura. Ideální kompozice působí harmonicky. Pro kompozici platí pár základních pravidel, která vám usnadní práci, patří mezi ně například notoricky známé pravidlo zlatého řezu. To pracuje s rozdělením obrazu na třetiny podélně i na výšku tak, že ve finále je snímek rozdělen na devět dílů. Hlavní prvek by podle tohoto pravidla měl být umístěn do průsečíku dvou dělicích čar.

Ohnisková vzdálenost

Ohnisková vzdálenost je základním parametrem každého objektivu. Udává, kde objektiv zaměřuje snímaný objekt a ovlivňuje zorný úhel a zvětšení. Liší se podle typu objektivů.

Polarizační filtr

Tento filtr se připevňuje před objektiv a používá se pro zajištění věrnějšího zachycení barev. Odstraní odlesky, zvýší sytost barev a u fotografií krajiny ztmavuje oblohu.

Přechodové filtry

Přechodové filtry bývají šedé a používají se především při focení krajiny. Mohou být buď celošedé nebo zabarvené pouze v jedné polovině a slouží k vyrovnání expozice. Při focení venku se může stát, že obloha je příliš světlá, zatímco krajina je ve stínu. Vytvořit kvalitní nepřesvícenou fotografii je za těchto podmínek téměř nemožné. Proto jsou potřeba přechodové filtry, které slouží k tomu, aby potenciálně přesvícená místa ztmavily.

Spoušť

Spoušť je asi nejdůležitější tlačítko na fotoaparátu. Za jeho pomoci fotograf totiž vytvoří snímek. Je velmi důležité se naučit spoušť ovládat a osvojit si její citlivost. U běžných fotoaparátů při zmáčknutí spouště do poloviční polohy přístroj zaostří, při domáčknutí pořídí snímek. Existují i externí spouště, které využijete při focení zvířat nebo autoportrétů. Ty často propojíte s fotoaparátem prostřednictvím bluetooth nebo jiného propojení.

Zoom

Tato funkce fotoaparátu umožňuje přiblížit vzdálenější objekty a pořídit tak jejich detailnější záběr. Platí ovšem pravidlo, že čím více je záběr přiblížený, tím méně je kvalitní. Proto byste se zoomem měli nakládat opatrně. Vždy je lepší udělat pár kroků směrem k objektu, než zbytečně používat zoom.

Pojmů, které se pojí s focením a fotoaparáty je mnohem víc, ale ty si osvojíte postupem doby. Důležité je naučit se ovládat fotoaparát a to se naučíte pouze při praxi. Nejlépe uděláte, když zkrátka vezmete do ruky fotoaparát a pustíte se do focení.

 

Zdroj foto: Shutterstock.com, Pixabay.com

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

KNIHY

Generální partneři portálu:

 

Partneři portálu:

  

         

 

      

Další portály mediální skupiny HMG:

      

     CELEBRITYHOUSE.cz

PORTÁLY HMG :

www.carshouse.cz    www.menhouse.cz  www.womenhouse.cz  www.luxuryhouse.cz

www.gastrohouse.cz  www.celebrityhouse.cz  www.cinemahouse.cz  www.househouse.cz

www.kidshouse.cz   www.bookhouse.cz   www.hotelhouse.cz 

www.nicemagazine.cz  www.homemagazine.cz   www.golfmagazine.cz  www.letniservis.cz

 www.inspirovanikrasou.cz  www.sefredaktorzavolantem.cz   www.rozhovoryzavolantem.cz

www.watchhouse.cz  www.luxusniplaze.cz  www.luxurymagazine.cz

www.snehovyservis.cz  www.podcasthouse.cz  www.menhouseman.cz

www.nejlepsikavarny.cz

TOPlist