Doporučujeme

V kinech

od 25. listopadu :

KLAN GUCCI

Film je inspirován šokujícím skutečným příběhem impéria italského módního domu.

image_16393

Kdy se turistům otevřou USA?

Na 8. listopad roku 2021 čeká netrpělivě celá řada turistů z České republiky, kteří se chtějí dostat do USA, a to třeba za svou rodinou, která v USA dlouhodobě žije či pouze za turistikou anebo dokonce prací. Izolace, která trvala neuvěřitelných 19 měsíců by 8. listopadu konečně měla být u konce. Je to ovšem jedno významné ale a tím je, že se po více než roce do USA dostanou pouze ti, kteří mají ukončené očkování proti onemocnění Covid-19. A rovněž potřebujete povolení ESTA, které nahradilo víza.

Jak šel čas?

Celosvětová pandemie Covidu-19 znepříjemňuje lidem životy již zhruba dva roky. Nejenže se do značných existenčních problémů dostala celá řada lidí a firem, ale některé rodiny se díky odloučení nemohli vidět v případě USA rovných 19 měsíců. V březnu roku 2020 s opatřením, které zahrnovalo zcela uzavřít vzdušné i pozemní cesty do Spojených států přišel bývalý americký prezident Donald Trump. Nic na tomto rozhodnutí nezměnily ani prezidentské volby, která vyhrál Joe Biden, který se svého úřadu ujal v lednu roku 2021. Joe Biden totiž toto omezení rád prodloužil.

I přesto, že Evropská unie dlouhodobě usilovala o to, aby členské země umožnily příjezd amerických turistů v případě jejich běžných cest, tuto změnu USA nemohla přikázat, a tak byla na rozhodnutí vlád každé jednotlivé členské země. USA se rozhodlo své hranice opět otevřít 8.listopadu. Vstup na jejich území ovšem bude umožněn pouze plně naočkovaným lidem.

Kdy se turistům otevřou USA?

Nikdo takto dlouhé „vězení“ nečekal

Asi nikdo v březnu roku 2020 nečekal, že toto „vězení“ bude trvat celých 19 měsíců. U zemí, kde navíc turismus hraje velmi důležitou součást ekonomické stability se kromě jiného předpokládalo, že zákaz vstupu na území USA bude pouze dočasný, ovšem opak byl pravdou. Na doporučení EU dala pouze hrstka států, která se však otevřela pouze jedním jediným směrem. Vstup do USA je do 8. listopadu zakázán například Číně, občanům JAR, Británie, Indie či Brazílie a Íránu.

Mezinárodní doprava utrpěla velký šrám

Mezinárodní doprava je zcela klíčová pro samotné spojování přátel i rodin, pro větší i menší podniky či pro podporu zcela otevřených myšlenek či dokonce kultury. 19 měsíců se do USA nebylo možné dostat a tím pádem velmi utrpěla mezinárodní doprava i celá řada podniků, která například provozuje svou činnost v USA. Nyní bude velmi těžké se opět vrátit tam, kde byla Amerika před pandemií. Probuzení ekonomiky či upevnění mezinárodních vztahů bude trvat dlouhé roky.

Díky dlouhým restrikcím se USA stala takzvaně geopoliticky frustrovanou zemí, a to zejména mezi evropskými hráči. Londýn a Evrospká unie totiž již mnohem dříve umožnily otevření hranic plně očkovaným Američanům, volný pohyb po EU umožňoval covid pas. Mimo jiné je situace v USA v posledních týdnech mnohem horší než ve zbytku Evropy.

Cesta nebyla možná ani s očkováním

Cesta do USA nebyla do této chvíle možná ani s plným očkováním proti onemocnění Covid-19 a ani s žádným jiným testem, který by potvrzoval bezinfekčnost. Výjimku měli pouze někteří cestující, kteří v USA studovali či měli americké občanství. Někteří lidé dokonce absolvovali časově i finančně náročnější cestu do USA, která obnášela dvoutýdenní pobyt v zemi, která nebyla na takzvaném seznamu zakázaných zemí, které nemohou do USA vycestovat. Většina turistů cestovala například před populární Chorvatsko.

Kdy se turistům otevřou USA?

Tolik očekávaný 8. listopad

Pro značnou část lidí je tak zcela mimořádným dnem právě 8. listopad, kdy se podmínky cesty za oceán rapidně změní. Bez dlouhavých objížděk či různých povinností karantény budou moci turisté s plným očkováním do USA odletět. Pro letecký provoz USA bude toto uvolnění znamenat jistou vzpruhu. Již nyní je velký zájem o mezinárodní letenky.

Velká pozornost bude věnována vakcíně

Americké Centrum pro kontrolu a také prevenci nemoci dále také informuje o tom, že mezi vakcíny, které budou akceptovat patří pouze ty, které schválil či doporučil vládní Úřad pro kontrolu léčiv. Řadí se mezi ně například Pfizer/BioNTEch, Johnson&Johnson a Moderna. Dále se budou akceptovat také ty vakcíny, které jsou vedeny jako nouzové a sice AstraZeneca, Sinovac či Sinopharm. Pokud tedy například disponujete jiným druhem očkování, což je víceméně vyloučené, do USA se i přesto nepodíváte.

Jak bude kontrola bezinfekčnosti probíhat?

Asi vás stejně tak, jako všechny ostatní zajímá, jakým způsobem se bude bezinfekčnost prokazovat, není tomu tak? Turisté ze zahraničí, kteří budou nastupovat do letadel směr USA se budou muset prokázat nejen podstoupeným očkováním, ale rovněž také zcela čerstvým negativním testem na Covid-19. I přes očkování je totiž možné se nakazit a stát se tak přenašečem. Pokud ovšem budou cestující pro svou cestu do Spojených států využívat pozemní hranice, čerstvý test na Covid zřejmě nebudou muset mít. Stále ovšem není jasné, kdo bude mít výjimku a do země bude moci vycestovat bez očkování. Spoléhá se na to, že očkovaní nebudou muset být ti, kteří jsou mladší 18 let.

Kdy se turistům otevřou USA?

Jak to bude s neočkovanými lidmi, kteří se budou hromadně vracet do USA?

Lidé s trvalým pobytem v USA či Američané, která budou cestovat do „zakázaných“ zemí a nebudou očkovaní, bude zavedeno povinné testování na koronavirus, a to přesně před odletem a také po přistání.

8.listopadu roku 2021 tak jistě mnozí Češi oslaví, a to zejména z toho důvodu, že českých rodin žijících v USA rok od roku přibývá. Odloučení pro některé z nich bylo tak dlouhé, že již nyní odpočítávají poslední dny a v ruce mnou letenku, která je dovede za oceán. Doufejme, že se situace s koronavirem v Americe nezhorší natolik, že budou cesty do této země povolenou pouze na dobu určitou a poté bude opět nemožné do USA vycestovat.

 

Zdroj foto: Estavisa.cz, Pexels.com, Pixabay.com

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

KNIHY

Generální partneři portálu:

 

Partneři portálu:

  

         

 

      

Další portály mediální skupiny HMG:

      

     CELEBRITYHOUSE.cz

PORTÁLY HMG :

www.carshouse.cz    www.menhouse.cz  www.womenhouse.cz  www.luxuryhouse.cz

www.gastrohouse.cz  www.celebrityhouse.cz  www.cinemahouse.cz  www.househouse.cz

www.kidshouse.cz   www.bookhouse.cz   www.hotelhouse.cz 

www.nicemagazine.cz  www.homemagazine.cz   www.golfmagazine.cz  www.letniservis.cz

 www.inspirovanikrasou.cz  www.sefredaktorzavolantem.cz   www.rozhovoryzavolantem.cz

www.watchhouse.cz  www.luxusniplaze.cz  www.luxurymagazine.cz

www.snehovyservis.cz  www.podcasthouse.cz  www.menhouseman.cz

www.nejlepsikavarny.cz

TOPlist