Doporučujeme

HOTELHOUSE.cz

 

Portál o hotelech, pensionech a spa resortech...

Letenky, tipy na cestování, golfová hřiště, restaurace, bary, kavárny a vinárny.

image_16977

Chcete luxusní šampaňské?

Bublinky by neměly chybět na oslavách, velkolepých událostech, plesech a večírcích. Výtečný aperitiv se obvykle vyrábí z několika specifických odrůd hroznů – pinot noir, chardonnay a pinot meunier. Spousta lidí si však šampaňské spojuje s čímkoliv bublinkovým, což je ovšem chyba.

Pravé šampaňské pochází z oblasti Champagne v severovýchodním cípu Francie. Zatímco všechno šampaňské je šumivé víno, ne všechno šumivé víno je šampaňské. Představte si třeba i bourbon. Všechen bourbon je whisky, nicméně ne všechny druhy whisky jsou bourbon. Technicky, víno není možné označit za šampaňské, pokud nepochází ze stejnojmenné francouzské oblasti a nejsou dodržena přísná pravidla výroby.

Jaké jsou druhy šampaňského?

Zůstaneme tedy v regionu Champagne – šampaňské se zde vyrábí v mnoha druzích, přičemž všechny jsou vynikající. Běžná je suchá, tedy nesladká varianta, která se prodává v mnoha vinotékách. Jedná se konkrétně o Brut Nature, Extra Brut a Brut. Pokud však preferujete spíše sladké bublinky, poohlédněte se po lahvích označených jako Extra Dry, Sec, Demi-Sec a Doux.

Proč je šampaňské tak drahé?

Cena láhve šampaňského se odvíjí od způsobu výroby. Podnebí v oblasti Champagne může být neúprosné. Mráz, déšť a krupobití, to vše představuje potenciální hrozbu pro vinnou révu během vegetačního období. Špatné počasí může pro hrozny znamenat pohromu, což vede i k nižší úrodě při sklizni. Hrozny se sbírají ručně, nikoliv strojově, což je samozřejmě dražší.

Skutečné náklady se začnou sčítat, až se dostanete k výrobě šampaňského. Šampaňské se vyrábí metodou druhotného kvašení. Hroznová šťáva se zkvasí na základní víno a stáčí se do lahví. Poté vinaři přidají směs cukru a kvasinek, aby v láhvi nastartovali druhotné kvašení, a to dodává bublinkám jiskru. Víno pak zraje dalších 15 měsíců v případě neročníkového vína anebo minimálně 3 roky v případě ročníkového vína. Některá vinařství však nechávají šampaňské zrát mnohem déle. Vzhledem k tak dlouhému a pracnému procesu není divu, že je šampaňské drahé.

Pokud si chcete koupit pravé šampaňské, podívejte se do nabídky e-shopu Vinnyshop.cz.
Zdroj foto: Vinnyshop.cz, Pixabay.com

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

KNIHY

Generální partneři portálu:

 

Partneři portálu:

  

         

 

      

Další portály mediální skupiny HMG:

      

     CELEBRITYHOUSE.cz

PORTÁLY HMG :

www.carshouse.cz    www.menhouse.cz  www.womenhouse.cz  www.luxuryhouse.cz

www.gastrohouse.cz  www.celebrityhouse.cz  www.cinemahouse.cz  www.househouse.cz

www.kidshouse.cz   www.bookhouse.cz   www.hotelhouse.cz 

www.nicemagazine.cz  www.homemagazine.cz   www.golfmagazine.cz  www.letniservis.cz

 www.inspirovanikrasou.cz  www.sefredaktorzavolantem.cz   www.rozhovoryzavolantem.cz

www.watchhouse.cz  www.luxusniplaze.cz  www.luxurymagazine.cz

www.snehovyservis.cz  www.podcasthouse.cz  www.menhouseman.cz

www.nejlepsikavarny.cz

TOPlist