Správně provedená izolace podlahy je stejně důležitá jako izolace stěn nebo střechy. Pokud dům nemá suterén, může být podlaha provedena přímo na zemi. Podlahy na zemi nevyžadují hydroizolaci, protože jsou obvykle vyvýšeny nad úrovní terénu. Úkolem izolace proti vlhkosti je chránit podlahu před vzrůstající vlhkostí. Nejdůležitější je správný výběr tloušťky jednotlivých vrstev, protože to bude mít rozhodující dopad na to, kolik budeme muset vybrat půdy pod podlahou ve vnitřním obrysu stěn. Předpokládá se, že úroveň podlahy by měla být zvýšena 45-60 cm nad povrch vnější plochy.
Kamenná vlna a její vlastnosti
Kamenná vlna (také minerální vlna) je přírodní produkt vyrobený z minerálů (např. Čedič, dolomit nebo vápencový agregát) a prodává se ve formě desek, rohoží a granulí. Ne každý stavebník však ví, že minerální vlna může být použita k izolaci stropů - dřevěných i železobetonových, stejně jako podlah na trámech nebo podlah na zemi. Stačí si vybrat ten správný materiál pro konkrétní potřeby.
Tepelné izolační vlastnosti
Čím nižší hodnota, tím lepší izolace podlahy. Kamenná vlna má koeficient přenosu tepla 0,032-0,045 W / mK. Je to o něco menší hodnota oproti polystyrenu.
Zvuková izolace
Pro účinné potlačení zvuku je kamenná vlna dobrou volbou, protože umlčí rázové zvuky (to, co slyšíme z podlahy, schody, klepání a hrboly atd.) a vzduch (zapnutá TV, hudba, konverzace). Investoři si ji často vybírají pouze kvůli této jedné vlastnosti. Polystyrén má horší účinek, přestože jsou k dispozici speciální elastické desky se zvýšenými akustickými vlastnostmi, avšak tlumí pouze rázové zvuky.
Difuzivita, tj. propustnost pro vzduch a vlhkost
Většina stavebníků předpokládá, že kamenná vlna je materiál propouštějící páru. Je však třeba vědět, že v technologickém procesu výroby vlny se používá pojivo, které spojuje „vlákna“ vlny společně, bohužel také snižuje propustnost. Ve skutečnosti tento parametr není tak důležitý, jak by se mohlo zdát, protož za správnou cirkulaci vzduchu je zodpovědná správná ventilace.
Požární odolnost
Zatímco polystyrén se nazývá samozhášecí materiál, i když pod vlivem ohně se intenzivně rozplývá a kouří, ale po odstranění plamene zhasne sám. V tomto případě má však minerální vlna výhodu, protože je považována za nehořlavý produkt a byla ji udělena třída A1 a A2 (podle evropské klasifikace), kde A1 znamená nejvyšší možný parametr. Kamenná vlna díky svým vlastnostem chrání další prvky, které by za normálních podmínek hořely.
Pokládka
Kamennou vlnu je důležité správně položit, musí být nařezána na správnou velikost, ale při stříhání intenzivně práší. Práce musí být prováděna v ochranném oděvu, včetně rukavic, masky a speciálních brýlí. Z tohoto důvodu musíte být opatrní, aby nedošlo k jejímu namočení vodou.
Na zhutněný písek (nebo štěrk) na zemi se obvykle pokládá vrstva betonu, a teprve poté se provede izolace z plsti nebo fólie a kamenné vlny. Tato vlna může být také v přímém kontaktu se zemí.