Přestože dnes můžeme poslouchat hudbu v neuvěřitelném množství formátů, které se chlubí stále větší věrností ve zprostředkování zvuku, vinylové desky si i po více než 120 letech od svého vzniku stále zachovávají svou popularitu. Po mírném poklesu v devadesátých letech, způsobeném vynálezem CD a později i MP3, se lidé opět masově vracejí ke gramofonům a vinylovým deskám.
Proč mají gramofony stále své místo mezi přehrávači zvuku?
Důvod je zcela jednoduchý, kvalitní gramofony totiž stále dokážou moderním formátům záznamu zvuku nejen konkurovat, ale v mnohém je i předčí. Je to tím, že na rozdíl od moderních zvukových formátů, které jsou digitální, vinylová deska uchovává záznam zvuku v analogové podobě. Záznam na gramodesce je tvořen malou drážkou, která vede od vnějšího okraje ke středu desky. Drážka není rovná, ale obsahuje nerovnosti, které nejsou lidským okem viditelné. Když na gramofon umístíte jehlu, deska se začne točit a jehla se začne pohybovat v drážce. Během jejího pohybu nerovnosti drážky způsobují vibraci jehly a tyto vibrace se mění pomocí přenosky na elektromagnetické a poté na zvukové vlny.
Gramofon nabízí nejvyšší úroveň věrnosti zvuku
Analogový systém umožňuje záznam a přehrávání zvuku v nejdokonalejší kvalitě. Pokud totiž chcete zvuk uchovat v digitální formě, musíte jej nejdřív převést do binárního kódu. V závislosti na použité vzorkovací frekvenci se tak vždy část záznamu "ztratí". Abyste si však vychutnali neopakovatelný zvuk vinylových desek skutečně naplno, je potřeba si k tomu pořídit odpovídající hifi zařízení. Ani sebelepší gramofon vám totiž nebude nic platný, pokud jej nepřipojíte ke kvalitnímu hifi zesilovači a reproduktorové soustavě, která dokáže z poslechu vinylových nosičů udělat skutečně dechberoucí audiofilský zážitek.
Zdroj foto: Htpshop.cz, Pixabay.com