Připravujeme

Obsah:

KVĚTEN / ČERVEN 2019

Mercedes-Benz Maybach Vision 6
Milník elektromobility
Fenomén vozů SUV
Tesla Roadster 2020
Pirelli kalendář 2019

A ještě mnohem více...

image_6311

Pískové sochy k oslavám 100 let Československa | Editoriál

Krásný a úspěšný letní den vám přeji. Po víkendu, kdy se opět udělalo krásně, nám začíná další pracovní týden. Já jsem tento víkend vyháněla bacily, a doufám, že si teď už budu pouze užívat sluníčka bez dalších nemocí. Sice mi utekly nějaké festivaly, třeba African food festival, ale takový už je život. V neděli jsme si s přítelem udělali výlet a navštívili město Písek. Zrovna se tam konaly závody v cyklistice, a tak jsme si město moc neužili. Ovšem, co jsme si v klidu prošli, byla výstava pískových soch na počest výročí 100 let od vyhlášení republiky Československé. 

Vždy o krok napřed. V Písku a jeho okolí došlo k vyhlášení Československé republiky o dva týdny dříve, a to již 14. října. Ústřední socialistická rada v Praze vyhlásila na 14. října generální stávku zaměřenou proti vývozu potravin z hladovějících Čech, na jejímž konci měli řečníci vyhlásit republiku. Plánovaná akce byla vyzrazena, a proto bylo rozhodnutí o vyhlášení republiky odvoláno. Tuto změnu plánu se však už nedozvěděl redaktor František Hanzlíček vyslaný do Písku. Na Velkém náměstí se sešlo na pět tisíc lidí. Úderem jedenácté hodiny redaktor podle původního plánu sdělil:

„Právě v tomto okamžiku v Praze na Staroměstském náměstí vyhlašují Československou republiku, a já ve vší formě vyhlašuji Československou republiku v Písku.“ 

Rozvášněný dav následně vyplenil budovu okresního hejtmanství, která stála na místě, na kterém dnes najdeme budovu Komerční banky, a celé město zaplavily červenobílé vlajky nové republiky. Až odpoledne se ukázalo, že se jedná o omyl, do města dorazili maďarští vojáci, aby zjednali pořádek, a začalo vyšetřování této události…

V rámci oslav vzniku Československé republiky je připraveno mnoho zajímavých akcí. Můžete navštívit například Národní zemědělské muzeum a podívat na výstavní expozici prvorepublikové zahrady. Nebo můžete navštívit v sobotu 21. července město Písek, kde se budou konat Letní slavnosti, na které návštěvníci mohou přijít v dobových kostýmech. Výběr akcí k 100letým oslavám je opravdu široký. Stačí si vybrat den a město, a můžete vyrazit třeba i s dětmi za poznáním i vzpomínkami.

Mějte letní dny plné zábavy i odpočinku.

Simona Parvusová

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

AKCE

FOTOREPORTY

Generální partneři portálu:

Partneři portálu:

               

      

Další portály mediální skupiny HMG:

        

TOPlist