Anorexie, bulimie nebo záchvatové přejídání patří mezi nejčastější poruchy příjmu potravy, kterými lidé trpí. Počty nemocných navíc v posledních letech stoupají vlivem sociálních médií a internetových zpráv, ale také vinou nepřiměřeného tlaku na výkon a z toho plynoucího vnitřního stresu. Letošní rok je nadto náročný vzhledem ke karanténním opatřením, které těžce dopadly na všechny, a stresová zátěž se ještě oproti normálnímu stavu zvýšila.
Nejde o módu, ale psychickou poruchu
I přes vyšší informovanost ohledně poruch příjmu potravy se stále mnoho lidí domnívá, že se jedná o módní záležitost mladých dívek, které se jen snaží dostát svým idolům ze sociálních sítí či touží vypadat jako modelky či herečky. Bohužel se nejedná o módu, nýbrž psychická onemocnění, která mohou skončit smrtí, podle odborníků asi 10 % diagnostikovaných nemocných nemoci podlehne. Včasná diagnostika tak může pomoci zachránit život, přes některé odlišnosti totiž mají všechny poruchy příjmu potravy společné základní rysy.
Anorexie
Kdo trpí touto vysoce nebezpečnou formou psychického onemocnění? Anorexií trpí povětšinou mladé ženy, nemoc se ale nevyhýbá ani mužům nebo dětem. Bohužel mezi dětmi ve věku 10 až 14 let roste podíl pacientů nejvýrazněji, varovným signálem může být šikana ve škole, změna školy, stěhování nebo problematické vztahy, které dopadají na psychiku dítěte velmi výrazně.
Přílišná hubenost s váhou o 15 % nižší pod doporučeným průměrem pro daný věk a výšku s úzkostmi a perfekcionismem hraničící s posedlostí sledování zdravé stravy by měli vést rodiče nebo blízké osoby k vyhledání odborné psychoterapeutické pomoci.
Bulimie
K rozvoji bulimie dochází nejčastěji mezi studentkami středních a vysokých škol, ale také ve skupině žen ve věku 25 let a více. Jídlo pro tuto skupinu není prostředkem k utišení hladu, ale vlčí hlad baží po přísunu sacharidů, přičemž veškerá pozřená potrava následně končí vyzvracením v záchodové míse. Tento kolotoč je pro nemocné doslova pastí, lidé zažívají doslova muka a jedinou možností je specializovaná psychoterapeutická ambulantní léčba, kterou lze v závažnějších případech také podpořit psychofarmaky.