Statistika nuda je, má však cenné údaje – tuhle známou pohádkovou píseň zná asi každý z nás. Pohádky však po nějaké době střídá realita a my se nestačíme divit, kolik stojí nájmy, vybavení bytu či vlastní bydlení.
Podle statistik Eurostatu jsou poměrné výdaje na bydlení v České republice páté nejvyšší v celé Evropské unii. Není se proto čemu divit, že drtivá většina osob sahá po půjčce.
Zajímavé statistiky o bydlení v ČR
- Výdaje na bydlení ukrojí Čechům průměrně 26 % celkové spotřeby
- Byty jsou rok od roku dražší a menší
- Nejlépe se prodávají bytové jednotky 2+1 nebo 2+kk
- Průměrná velikost bytu v České republice dosahuje 78 m2
- Průměrná velikost bytu v EU činí 96 m2
- V květnu letošního roku jsme si na potřeby spojené s bydlením půjčili více než bilion korun
- Průměrná nabídková cena nemovitosti činí asi 2,56 milionů Kč.
STOP drahým bytům!
Ceny nemovitostí s většími či menšími přestávkami rostou od roku 2012. Růst cen v posledních letech ovšem vyrazil dech i těm největším skeptikům. Od počátku letošního roku vzrostla průměrná cena bytu o více než 300 000 Kč! V červnu jsme se ale naštěstí dočkali drobné cenové korekce. Původní nabídková cena 2,60 milionu korun klesla během června téměř o 40 000 Kč na současných 2,56 milionu Kč. Zdali tento nečekaný pokles bude pokračovat i během nadcházejících měsíců je nyní ve hvězdách.
Hypotéky zdražují, stále jsou ale výhodné
V lednu letošního roku začaly úroky hypoték po dlouhé opět pomalu, ale jistě stoupat. Průměrná květnová sazba 2,03 % však hypoteční úvěry stále řadí k výhodným. V souvislosti s novelou ČNB tak nemají hypoteční makléři o nové klienty nouze. Česká národní banka podmínky půjček začátkem roku zpřísnila a ne jinak by tomu mělo být také v nadcházejících měsících. Není se proto čemu divit, že objemy nově sjednaných hypotečních úvěrů byly během měsíce května opět rekordní.
Květen ve světě hypoték:
- Průměrná úroková sazba činila 2,03 procent
- Během května letošního roku si do banky přišlo pro hypoteční úvěr celkem 10 334 klientů
- Lidé si sjednali hypotéky celkem za 21,155 miliardy korun
- Květnový objem překonal duben o celé 3,5 miliardy korun
- Průměrná výše hypotéky činila v květnu 2 047 098 Kč
Na nový dům hypotéku, na vybavení účelovou půjčku
Pokud o hypotéce vážně uvažujete, neměli byste s jejím sjednáním dlouze otálet. Návrh zákona, v němž chce ČNB ještě více zpřísnit poskytování hypoték, sice nenachází podporu v koaliční radě, a jeho přijetí se tak zřejmě odloží do příštího volebního období, na druhou stranu se růst průměrné úrokové sazby hypoték ani zdaleka nezastavil. Jestliže již hypotéku máte, pak pravděpodobně zvažujete, z čeho zaplatit vybavení nového domu či bytu. Pomoci vám v tomto případě mohou půjčky. Ty v zásadě rozdělujeme do dvou skupin:
- 1. Účelové půjčky na bydlení
- 2. Půjčky bez uvedení účelu
Účelové půjčky jsou levnější, ale máte s nimi větší starosti
Jak již napovídá název tohoto produktu, u účelových půjček budete muset věřiteli doložit účel využití vypůjčených prostředků. Tento typ úvěru je proto nejčastěji využíván při nákupu spotřebních věcí (zboží a služeb). Obvykle jde také o bankovní půjčky, ale najdou se i nebankovní společnosti, které nabízejí například půjčky na zařízení bytu nebo koupi elektroniky.
Výhody účelových půjček:
? Nižší náklady spojené s půjčkou
? Nižší úrok než u půjček bez uvedení účelu
? Půjčku lze čerpat jednorázově nebo postupně
? Splátky jsou obvykle hrazeny jedenkrát měsíčně
Nevýhody účelových půjček:
r Nutnost dopředu doložit účel využití prostředků
r Dlužník musí schovávat faktury a účtenky, které následně předkládá věřiteli
r Spousta papírování
r Některé náklady nemusí být uznatelné
Půjčky bez doložení účelu jsou bez starostí, ale poměrně nákladné
U bezúčelových půjček je jistým nepsaným pravidlem skutečnost, že úroky, ale i celkové náklady s půjčkou spojené, jsou v tomto případě vyšší než u půjček s jasně vymezeným účelem. Na druhou stranu si nemusíte dělat hlavu s uschováváním účtenek a faktur. Peníze můžete použít takřka na cokoli – od nákupu automobilu, přes úhradu letní dovolené nebo vánočních dárků. Obvykle jsou tyto půjčky doménou spíše nebankovních společností, proto je dobré oslovovat v tomto případě pouze známé a ověřené firmy.
Výhody půjček bez uvedení účelu:
? Nikoho nezajímá, jak s vypůjčenými prostředky naložíte
? Peníze můžete použít dle vlastního uvážení
? Nemusíte schovávat faktury a účtenky
? Minimum papírování a byrokracie
Nevýhody půjček bez uvedení účelu:
r Obvykle vyšší úroky a náklady spojené s poskytnutím půjčky
r Většinou jde o produkty nebankovních společností – riziko špatného výběru
Vybíráme z nabídky půjček na bydlení
Pokud půjčku na bydlení sháníte, máme pro vás 3 možné kandidáty:
- Express půjčka od Monety: Půjčit si zde můžete peníze na větší i menší výdaje. Spodní hranice začíná na 20 000 korunách a horní pak končí na 800 000 korunách. Do 500 000 Kč navíc můžete o půjčku žádat samostatně (bez spolužadatele). Jedná se o bezúčelovou půjčku bez zástavy nemovitosti. Její splatnost se pohybuje mezi 24 až 120 měsíci. Roční úrok začíná na 5,90 % a RPSN na 6,10 %. Mezi podmínky získání této půjčky patří plnoletost, trvalý a doložitelný příjem, trvalé bydliště na území ČR a účet u Moneta Money Bank.
- AirBank půjčka:U společnosti AirBank si můžete půjčit 5 až 900 tisíc korun, přičemž splatnost této půjčky může činit až 96 měsíců. Půjčka je bezúčelová a bez nutnosti zástavy. Pokud navíc klient řádné své závazky splácí, může získat ještě lepší podmínky. Roční úrok AirBank půjčky začíná na 6,9 % a její RPSN pak na 7,13 %. Mezi podmínky opět patří plnoletost, trvalé bydliště nebo povolení k pobytu na území ČR, doložitelné příjmy a u úvěrů nad 300 000 Kč také nutnost souhlasu manžela či manželky.
- Půjčka od České spořitelny: Získat zde můžete peníze na cokoli v rozmezí 20 až 700 tisíc korun. Doba splatnosti přitom může činit až 84 měsíců. Půjčka bez zástavy nemovitosti může být klientovi vyplacena v hotovosti nebo na bankovní účet. Zároveň může požádat o změnu splátek bez poplatků. Roční úrok zde začíná na 6,90 %. Mezi podmínky kladného posouzení žádosti patří plnoletost, pravidelný a skrze bankovní účet doložitelný příjem a platný občanský průkaz. Žadatelé, kteří nejsou klienti České spořitelny, musí příjem prokazovat skrze potvrzení od zaměstnavatele.
Co promyslet před tím, než o půjčku zažádáte?
Ať už se do vašeho hledáčku dostaly bankovní půjčky s jasně vymezeným účelem anebo nebankovní půjčky bez uvedení účelu, vždy objektivně zhodnoťte, zda splátky půjčky negativně neovlivní vaši životní úroveň a jestli jste dostatečně zajištěni v případě výpadku příjmu. Nebojte se zeptat na výhodnější podmínky a důkladně společnost, u níž o půjčku žádáte, prověřte. Neméně je důležité je i porovnat parametry půjčky s konkurencí a vybírat pouze známé a ověřené společnosti. Vždy také mějte na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale špatný pán.