Jan Gemrot / NOVÉ HORIZONTY
Galerie Pro arte / Praha / 11. 5. – 30. 6. 2018 / vernisáž 10. 5. 2018 od 20 hodin
Malíř Jan Gemrot v Galerii Pro arte otevírá Nové horizonty. Olejomalba autorovi nadále umožňuje nejširší možnosti vyjádření, prostor barokní zahrady však dotváří monumentální plastikou. Realistická východiska jsou překračována a záměrně narušována. Vědomí neexistence objektivní reality Gemrota osvobozuje od ratia ke smyslovému vnímání.
Výstava NOVÉ HORIZONTY představuje ponor do hlubin lidského podvědomí a možných interaktivních kontaktů. Nazírání na objektivní realitu z jiných perspektiv je tu klíčové, neboť žijeme v době fake news a dosud neotřesitelné pravdy jsou stále více relativizovány. Zkoumání je základním pilířem umělecké tvorby. V této instalaci má navíc podobu dobrodružné výpravy na širé moře, vzdáleně inspirované atmosférou románu Moby-Dick. Subtilnost výrazu divákovi ponechává možnost podílet se na obrazovém ději, neboť nedořečený příběh vyvolává silnou emoční odezvu. Jan Gemrot nás však provází s takřka kafkovským záměrem – pokládá tíživé otázky, jež nelze zodpovědět. Jako by zde rezonovala slova finské básnířky Brity Polttily: „Dívám se z okna, sníh člení krajinu, dívám se do zrcadla, sníh člení krajinu.“
Profesor Zdeněk Beran, jehož ateliér klasické malby profesora na pražské Akademii výtvarných umění umožnil v devadesátých letech vyrůst generaci, jejímž výtvarným prostředkem byly různé podoby realistického vyjádření, do svého ateliéru přijal mladého Gemrota již po ukončení třetího ročníku střední Výtvarné školy Václava Hollara. Je zastoupen ve sbírkách Národní galerie v Praze a patří mezi uznávané osobnosti v kontextu etablující se výtvarné scény. Úspěch Beranových žáků, mj. Hynka Martince nebo Karla Balcara, dokazuje, že návrat k tradiční malbě může být i inspirativním krokem vpřed.
Navzdory odkazu k tradičnímu umění nelze říci, že by Jan Gemrot byl romantikem utopeným v obdivu ke klasickým technikám. Statické postavy levitující na jeho obrazech dávají velmi výmluvně najevo, že Gemrot je divákovi vnímavým průvodcem rychle pulzující dobou. Malíř prozkoumává svět nových technologií, filmů a videoklipů, her a dalších médií. Prožíváme zlatý věk virtuálního vývoje, kdy již více neexistují lineární světy; jejich hranice nyní sami posouváme a vytváříme, jako hráči anebo zvenčí. Objevujeme univerzum, v němž malíř, podobně jako David Lynch filmovou řečí, rozbourává entitu lidskosti, aniž by opustil motivy nejsilnější: narození a smrt, konflikt, lásku. Vnímáme vztah mezi absolutním klidem až netečností Gemrotových postav a dynamičnosti jejich myslí, jež jsou vším, jen ne apatické.
Na vernisáži živě zahraje François Svalis, olomoucký producent, který se snaží posunout hranice elektronické hudby směrem k live performanci stojící na rychlosti a obratnosti vlastní flow; od chaosu k harmonii, aby znovu vytvořila magickou přítomnost.