Doporučujeme

V kinech od listopadu:


JAMES BOND - 007

NENÍ ČAS ZEMŘÍT

image_14412

Kvalita ovzduší je pro zdraví klíčová. Jak vzduch čistit?

Proč čistit vzduch?

Až příště vyrazíte na procházku, všimněte si, jak se vám dýchá. Zjistíte, že na některých místech to jde o něco lépe než jinde. Může jít přitom o malé vzdálenosti, třeba jen v rámci vašeho města. Vše ovlivňuje to, v jakém prostředí se zrovna nacházíte a jaké škodliviny do vzduchu kolem unikají. Tyto znečišťující látky nejsou pro naše tělo dobré ani trochu.

V průběhu jediného dne se každý z nás nadechne asi 20 000krát. Přesto na kvalitu vzduchu, který dýcháme, dbá jen málokdo. Kromě pravidelného pohybu a dobrého stravování je vzduch klíčovým faktorem ovlivňujícím zdraví. V dnešní době je ale díky znečištění venkovního prostředí velmi obtížné získat přísun čistého vzduchu zvenku. Často proto raději nevětráme vůbec, čímž si zaděláváme na další problémy. Nedochází totiž k výměně vzduchu a v místnosti se hromadí nebezpečné znečišťující látky ze syntetických materiálů používaných v interiérech, výtrusy plísní, zbytky roztočů, částice zvířecí srsti, pyly, bakterie a prach. A protože více než 90 % našeho času trávíme v budovách, jde o poměrně znepokojující fakt.

Ze znečištěného vzduchu se do těla dostává množství zmíněných částic, které mohou způsobit vážné zdravotní problémy. Častými projevy jsou různé alergie, astma či zánětlivá onemocnění plic. Dlouhodobé vystavení znečištěnému vzduchu dokonce vede ke zhoršení funkce plic a tím pádem ke zkrácení délky života. Naštěstí je dnes kvalita vzduchu v interiéru poměrně snadno řešitelným problémem - pomoci nám totiž mohou čističky vzduchu.

Jakou čističku vybrat?

Čističky vzduchu jsou schopné zbavit nás drtivé většiny škodlivých látek ze vzduchu. Bohužel neexistuje žádný univerzální způsob čištění, který by z ovzduší odstranil všechny druhy nečistot najednou. Nejúčinnější čističky vzduchu tak v sobě kombinují různé způsoby filtrace.

Dvě základní rady při výběru čističky vzduchu zní:

1. Základem je kvalitní HEPA filtr.

Tyto filtry byly vyvinuty v NASA pro ochranu osob před radioaktivními částicemi. Jejich speciální složení zajišťuje nejen jejich účinnost, ale i dlouhou životnost, kde i při jejich úplném naplnění nedojde k úniku kontaminovaných částic. Jejich schopnosti zaručují téměř 100% filtraci vzduchu, protože jsou schopné zachytit i nebezpečné částice o velikosti 2,5 mikrometru, které by jinak mohly vniknout do plic a způsobit zánět nebo chronický problém.
U HEPA filtrů je důležitá absorpční plocha, která by měla být dostatečně masivní. V přepočtu na 0,1m2 filtru připadá 1 m2 filtrované plochy.

2. Čím více složek filtračního systému, tím lépe.

Přístroje, které to s čištěním vzduchu myslí vážně, v sobě vždy kombinují několik stupňů filtrace. V praxi to znamená, že čistička využívá různé technologie, které se navzájem doplňují a zajišťují tak co nejvyšší míru účinnosti. Kromě HEPA filtru tak v čističkách vzduchu najdeme formaldehydový filtr, filtr s aktivním uhlím, fotokatalytický filtr a UV lampu, antibakteriální filtry, elektrostatický filtr nebo třeba ionizátor. Platí přitom, že každý z nich odstraní ze vzduchu pouze část nežádoucích látek. Filtrační efekt je tak nejefektivnější u těch přístrojů, které různé způsoby čištění kombinují.

Špičkový HEPA filtr a poctivou výbavu nabízí například multifunkční čistička Spring od českého specialisty na vnitřní klima Airbi. Její 7stupňový filtr vás zbaví prachu, pylu, plísní nebo těkavých organických látek, a díky automatické regulaci výkonu vás to nebude stát ani o korunu navíc. Spring si ale poradí také s bakteriemi a viry, což oceníte zejména v době různých epidemií. A najdete zde i oblíbený ionizátor, který udržuje vzduch čerstvý. Čistička Spring úspěšně prošla testováním Státního zdravotního ústavu a je vhodná do prostor o velikosti až 50 m2. Pokud byste sháněli čističku do menší místnosti, například ložnice nebo dětského pokoje, ideálním kandidátem je od Airbi model Refresh se 4stupňovým filtračním systémem (včetně špičkového HEPA filtru) a výkonem vhodným do místností až 30 m2.

Pokud hledáte spolehlivou čističku vzduchu, která bude zároveň ozdobou vašeho interiéru, neměla by vám uniknout čistička Roger od Stadler Form. Pokud nechcete své děti doma vystavovat prachu, pylům a roztočům, je pro vás tento designový přístroj ideální volba. S Rogerem se totiž nemusíte bát, že se dětem bude kvůli alergii špatně dýchat. Čistička si poradí i se zvířecími chlupy a výkaly prachových roztočů a zvládne vyčistit i velké prostory kolem 70 m2. K dispozici je i varianta Roger little vhodná do menších místností kolem 35 m2.

 

Samostatnou kategorií mezi čističkami jsou pak tzv pračky vzduchu. Ty jsou kombinací čističky a zvlhčovače vzduchu, takže se postarají o kompletní klima v domácnosti. Špičku v této oblasti představuje opět česká značka Airbi. Typickým zástupcem z této skupiny přístrojů je Airwasher, který kromě hlídání ideální vlhkosti filtruje vzduch přes vodu, která zachytí většinu větších nečistot, jako je prach, mikroorganismy nebo třeba zvířecí chlupy. Volitelná funkce PLASMA systému pak pomáhá likvidovat viry poletující vzduchem. Ještě o něco lepší parametry má přístroj Maximum opět od Airbi, která má jako jedna z mála praček vzduchu ve výbavě i špičkové HEPA filtry a obří výkon, takže je vhodný až do 85 m2. Alternativou pak může být George od Stadler Form, který je omyvatelný v myčce nádobí a má možnost přidání esencí pro aromaterapii.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

AKCE

KNIHY

FOTOREPORTY

Generální partneři portálu:

 

Partneři portálu:

  

         

 

      

Další portály mediální skupiny HMG:

      

     CELEBRITYHOUSE.cz

PORTÁLY HMG :

www.carshouse.cz    www.menhouse.cz  www.womenhouse.cz  www.luxuryhouse.cz

www.gastrohouse.cz  www.celebrityhouse.cz  www.cinemahouse.cz  www.househouse.cz

www.kidshouse.cz   www.bookhouse.cz   www.hotelhouse.cz 

www.nicemagazine.cz  www.homemagazine.cz   www.golfmagazine.cz  www.letniservis.cz

 www.inspirovanikrasou.cz  www.sefredaktorzavolantem.cz   www.rozhovoryzavolantem.cz

www.watchhouse.cz  www.luxusniplaze.cz  www.luxurymagazine.cz

www.snehovyservis.cz  www.podcasthouse.cz  www.menhouseman.cz

www.nejlepsikavarny.cz

TOPlist