Pokud byste rádi v letošním roce realizovali novou střechu nebo provedli rekonstrukci té stávající na své nemovitosti, bude se vám hodit následující návod, ve kterém najdete kompletní postup, jak postavit střechu buď svépomocí, nebo za přispění vyškolených řemeslníků.
Stavba zcela nové střechy ani rekonstrukce staré, která už efektivně neplní svůj účel, nemusí být tak složitá, jak se některým majitelům může zdát. Nejdůležitější je vše důkladně promyslet, vybrat správné materiály a určit vhodný postup jednotlivých prací.
Krov je základ
Ještě před samotnou realizací nového základu celé střechy je nezbytné ujasnit si, zda si budete přát podkroví udělat obyvatelné, případně jestli ho budete využívat pouze jako skladový prostor. Podle toho zvolte vhodný sklon střechy tak, aby případně neomezoval obyvatelnost podkrovního prostoru. Jedná-li se o stavbu nové střechy u rodinného domu, zpravidla použijete dřevěné krovy, u průmyslových a některých komerčních objektů však bude lepším řešením kovová konstrukce.
U dřevěných krovů je potřeba zkontrolovat jejich napuštění ochranným nátěrem, který má za úkol znemožnit jejich napadání plísněmi nebo dřevokazným hmyzem.
Konstrukce střešního pláště u nové střechy
Jakmile bude krov hotový, můžete přistoupit k pokládce jednotlivých vrstev střešního pláště. Kromě tepelné izolace bude nezbytným prvkem hydroizolační fólie. Ta bude mít za úkol odvádět z prostoru střechy veškerou vlhkost, která by jinak mohla způsobit nemalé problémy.
Následně už je na řadě pokládka vybrané krytiny. Pokud jste zvolili plechovou, půjde vše rychlým tempem. Můžete se podívat například na nabídku společnosti Blachotrapez. Na závěr už stačí instalovat klempířské doplňky a střešní příslušenství jako hromosvod nebo plechové lemy okolo komína. Poté už se můžete potěšit pohledem na nově postavenou střechu.
Zdroj foto: Blachotrapez.cz