I když vám v kuchyni i v obývacím pokoji možná vyhovují bodovky či jiná stropní svítidla, nemusí se hodit úplně všude. Jedním příkladem za všechny je jídelní stůl. Nad jídelním stolem by se příliš nevyjímaly do stropu zapuštěné bodovky, navíc by zde nefungovaly příliš dobře ani prakticky.
Co by mělo splňovat
Abyste dobře viděli na jídlo či drobné činnosti, které na jídelním stole děláte, je mnohem vhodnější použít závěsný lustr. Jeho vzdálenost od stolu by měla být ideálně v rozmezí 70-90 cm, svítidlo by mělo osvětlovat celou plochu stolu rovnoměrně. Svítidel nad jídelní stůl je mnoho druhů, některá jsou podélná, výškově nastavitelná, několikanásobná, nebo naopak jednoduchá s jedním světelným zdrojem. Je důležité, aby svítidlo neoslňovalo, máte-li větší stůl a jeden světelný zdroj na osvětlení celé plochy nestačí, použijte jiný tvar svítidla, nebo přidejte další. Můžete také využít nastavitelných svítidel do výšky i do šířky. Zvýšíte-li vzdálenost mezi stolem a svítidlem, rozšíří se světelný kužel, který svítidlo vydává, zároveň ale intenzita světla dopadajícího na desku stolu bude o něco nižší.
Máte-li rozkládací stůl, můžete s výhodou použít svítidlo nastavitelné do šířky, které při složeném stolu necháte rovněž složené, ale máte možnost rozložit jej ve chvíli, kdy vám přijde domů početnější návštěva a vy jste nuceni stůl rozložit. Zachováte tak maximální komfort osvětlení v každé situaci. Někdo si také potrpí na vyloženě umělecký lustr nad jídelní stůl, který nejen dodá stolování dostatek světla, ale pozvedne ho na vyšší úroveň o umělecký zážitek.
Potřebujete měnit osvětlení podle činnosti, kterou zrovna u jídelního stolu vykonáváte? Zvolte potom svítidla, u nichž lze měnit barvu světla, pro psaní či čtení zvolte denní bílou, pro ambientní osvětlení při posezení s přáteli příjemnější teplou bílou. Stylová a praktická svítidla najdete ve světelném studiu Aulix v Dolních Břežanech u Prahy.
Zdroj foto: Aulix.cz, Pixabay.com