Připravujeme

Obsah:

ZÁŘÍ / ŘÍJEN 2019

Mercedes-Benz Maybach Vision 6
Milník elektromobility
Fenomén vozů SUV
Tesla Roadster 2020
Pirelli kalendář 2019

A ještě mnohem více...

image_6311

Jak na byty na prodej v Brně, když zde ceny rostou nepřetržitě už více než 6 let?

Slušnou šancí mohou být rozsáhlé projekty, jakým je i chystané Jižní centrum

Jak na byty na prodej v Brně, chcete-li pořídit střechu nad hlavou za přijatelné peníze? Několik užitečných informací vám sice dnes nabídneme, ale očekávat, že se vám na jihu Moravy podaří sehnat solidní bydlení nějak zvlášť lacino, není rozhodně na místě. Ceny nemovitostí zde rostou již řadu let a obzvláště v Brně dosáhly takové výše, že jsou už mimo možnosti značné části populace. Co patří k hlavním příčinám takového stavu? A je vůbec reálné, aby se v dohledné době změnilo něco zásadním způsobem k lepšímu?

Jak na byty na prodej, když se ceny „vymkly z kloubů“?

Metropole jižní Moravy je pro řadu lidí natolik atraktivním místem k životu, že zde za pořízení vlastní střechy nad hlavou neváhají utratit částky, které by byly ještě donedávna považovány za zcela nesmyslné. Bytů je zkrátka nedostatek, zatímco těch, kteří chtějí v Brně žít a pracovat, případně se věnovat studiu, je čím dál víc. Není proto divu, že se zde ceny dostaly tak vysoko a že si vlastní nemovitost už nemůže dovolit ani část tzv. střední třídy. A bohužel není překvapivé ani to, že se této situace občas pokusí využít i nějaký podvodník, který dokáže pod příslibem levnějšího bydlení z někoho vymámit skutečně slušnou sumu peněz.

Od roku 2015 to dělá cca 30 %

Řeč je zde o růstu cen a nepříjemným faktem je, že jen od roku 2015 stoupla průměrná cena brněnských bytů více než o třetinu. Kromě těch, které se nacházejí v centru města, podražily nejvíce hlavně byty malometrážní, po kterých je vzhledem k finančním možnostem valné většiny obyvatel zdaleka největší poptávka. Zdražily ovšem také novostavby, což je vzhledem k tomu, že bylo v poslední dekádě realizováno opravdu mizivé množství větších bytových projektů, vcelku logické a souzní to i s celkovým nedostatkem veškerých nemovitostí určených k bydlení.

Průměrná cena za 1 m2 novostavby tak již spolehlivě překonala 70 000 Kč a nikde není psáno, že jde o částku konečnou!

To, zda se cenový růst konečně zastaví, bude záležet především na počtu a rozsahu nových projektů, které se v nejbližších letech podaří přivést k životu. Prozatím si na nějakých 60 metrů čtverečních podlahové plochy musíte obvykle připravit zhruba 3,3 milionu korun, a pokud jde o výše zmiňované novostavby, budete nuceni sáhnout do peněženky ještě o něco hlouběji.

Ceny brněnských novostaveb (3Q/2018)

Dispozice bytu

Podlahová plocha

Průměrná cena

1+kk, 1+1

37 m2

2 780 000 Kč

2+kk, 2+1

55 m2

3 850 000 Kč

3+kk, 3+1

80 m2

5 560 000 Kč

4+kk, 4+1

110 m2

7 750 000 Kč

1 668 nových bytů v celém kraji zlevnění nepřinese

Vliv nové výstavby na cenovou hladinu a tedy i dostupnost bydlení je skutečně zásadní. S ohledem na to lze statistický údaj o počtu bytů, které se v celém Jihomoravském kraji podařilo dokončit v průběhu první poloviny letošního roku, považovat opravdu za alarmující. A kolik že jich bylo? Pouze 1 668 a je to dokonce o 370 méně než za totožné období roku předcházejícího. Poptávku se tímto způsobem rozhodně uspokojit nedaří a vytváří to jen další tlak na růst už tak dost vysokých cen, který se v ČR nezastavil ani ve druhém a třetím kvartále letošního roku. Dokládají to ostatně data v přiložené tabulce. Očekávat, že by tempo zdražování nemovitostí za této situace nějak zpomalilo, není opravdu namístě.

Kraj

Q2/2018

Q3/2018

Kraj

Q2/2018

Q3/2018

Praha

+ 2,7 %

+ 2,7 %

Královéhradecký

+ 2,0 %

+ 2,4 %

Středočeský

+ 3,6 %

+ 3,5 %

Pardubický

+ 2,3 %

+ 2,2 %

Jihočeský

+ 3,3 %

+ 5,4 %

Vysočina

+ 3,2 %

+ 3,6 %

Plzeňský

+ 2,7 %

+ 2,0 %

Jihomoravský

+ 1,9 %

+ 2,7 %

Karlovarský

+ 3,3 %

+ 5,0 %

Olomoucký

+ 0,9 %

+ 3,6 %

Ústecký

+ 2,6 %

+ 3,4 %

Zlínský

+ 3,7 %

+ 1,9 %

Liberecký

+ 2,4 %

+ 4,4 %

Moravskoslezský

+ 3,3 %

+ 3,5 %

Stane se „Jižní centrum“ také vaším domovem?

Jakákoliv snaha o to, aby se bydlení stalo dostupnějším, je jistě chvályhodná. Lze proto s potěšením konstatovat, že se brněnská radnice rozhodla podpořit zvýhodněnou družstevní výstavbu. Je však třeba říci také to, že množství takto postavených bytů prozatím rozhodně vysokou poptávku nepokryje a tak se jako mnohem zajímavější jeví připravovaný projekt, jehož cílem je vybudovat kompletní městskou čtvrť, v níž by svůj nový domov nalezlo více než 60 tisíc obyvatel. Ta by měla vyrůst na místě rozlehlého brownfieldu v sousedství ulic Trnitá a Opuštěná a její součástí bude pochopitelně i plná občanská vybavenost. Školy, školky, kancelářské prostory, řada obchodů a služeb a jistě i nejedno sportoviště. To vše by lidem v nové čtvrti, která nese prozatímní název Jižní centrum, mělo být k dispozici.

Projekt takového rozsahu už rozhodně dává smysl a městu velikosti Brna by mohl konečně přinést kýžené zastavení růstu cenové hladiny a v ideálním případě i její mírný pokles. Obzvláště pak v případě, že se nestane na dlouhou dobu projektem jediným, protož stavět je jistě potřeba průběžně, aby se město do budoucna dokázalo vyhnout podobnému přetlaku poptávky po bydlení, který zde dnes vcelku zbytečně komplikuje život tolika lidem. Pomoci by mohl také stát, který nyní zvažuje zavedení dotací určených právě k podpoře budování nových bytů.

Brno jistě nové čtvrti brzy naplní

Jižní centrum může být tedy svým předpokládaným rozsahem poměrně zásadním přínosem k řešení jinak neuspokojivé bytové situace ve městě a může zajistit střechu nad hlavou desítkám tisíc nových obyvatel, mezi které se při troše štěstí třeba zařadíte právě vy. Téměř jisté je však to, že si tato nová čtvrť svoje obyvatele najde vcelku snadno a hlad nově příchozích po vlastním bydlení bude muset být uspokojen dalšími projekty, které se svou velikostí budou Jižnímu centru alespoň trochu blížit. Jinak se zde žádoucího zlevnění lidé nejspíš nedočkají. Čili stavět a zase stavět…

Souhlasíte s tím, že je to zřejmě jediná schůdná cesta, která nás může dovést k lacinějšímu bydlení? Nebo vidíte i jiné řešení? Možná ale, že vám téměř 4 miliony za průměrně velký byt nepřipadají jako přemrštěná částka. Nebo je to i pro vás příliš?

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

KNIHY

Generální partneři portálu:

 

Partneři portálu:

                         

      

Další portály mediální skupiny HMG:

        

     CELEBRITYHOUSE.cz

PORTÁLY HMG :

www.carshouse.cz    www.menhouse.cz   www.womenhouse.cz   www.luxuryhouse.cz 

www.gastrohouse.cz   www.celebrityhouse.cz   www.cinemahouse.cz   www.househouse.cz

www.kidshouse.cz   www.bookhouse.cz   www.hotelhouse.cz   www.luxusniplaze.cz

www.nicemagazine.cz   www.homemagazine.cz   www.golfmagazine.cz 

  www.inspirovanikrasou.cz   www.sefredaktorzavolantem.cz   www.rozhovoryzavolantem.cz

www.luxusniplaze.cz    www.podcasthouse.cz    www.menhouseman.cz  

TOPlist